Bitcoin klienti

Existuje množstvo programov a webových služieb, pomocou ktorých si môžete založiť Bitcoin adresu/adresy, letmo sa pozrieme na niektoré z nich.

Bitcoin-qt


Referenčný program, v počiatku napísaný samotným autorom Bitcoinu, v súčasnej dobe je na jeho čele Wladimir J. van der Laan. Je napísaný v multiplatformnom rozhraní QT a funguje pod Windowsom, Linuxom aj MacOS. Dostupný je TU, dokonca v slovenčine.

bitcoin-qt-640x430
(synchronizovaný Bitcoin-qt klient)

Po prvom spustení Vám automaticky vegeneruje jednu Bitcoin adresu pre príjem platieb.Program však musí stiahnuť celú block chain, ktorú pod Windows ukladá do priečinka %APPDATA%\Bitcoin\, pričom v závislosti na rýchlosti pripojenia a výkonu PC trvá stiahnutie a spracovanie reťaze blkov niekoľko hodín až dní (z vlastného pozorovania okolo 2-5 dní podľa výkonu počítača). Taktiež štart programu je pomerne dlhý, najmä pokiaľ ste ho nepúšťali hoci aj pár dní, musí sa totiž aktualizovať.
Poskytuje základnú prácu s Bitcoin - disponujete jednou peňaženkou, v rámci ktorej si môžte evidovať viacero adries. Peňaženku tvorí fyzicky súbor wallet.dat (umiestnený taktiež v %APPDATA%\Bitcoin\), kde sú uložené všetky údaje, a to vrátane privátnych kľúčov k adresám, preto sa odporúča tento súbor zašifrovať (dokáže samotný program). V prípade, že chcete používať jednu peňaženku na viacerých PC, skopírujete súbor wallet.dat a nakopírujete do druhého počítača, napr. v práci. Tento súbor Vám umožnuje dostať sa k svojím peniazom, v prípade straty alebo náhodného zmazania (ak nemáte zálohu) prídete o všetky BTC!

bitcoin-qt_send-640x430

Transakciu vytvoríte veľmi rýchlo - vložíte adresu, sumu a prípadný popis, peniaze sa hneď odošlú. Do polhodiny by mala byť transakcia potvrdená.

MultiBit


Ťažkopádnosť Bitcoin-qt dala implulz pre vznik alternatívnych klientov. Jedným z nich je napr. MultiBit, napísaný v Jave. Jedná sa o flexibilnejší program než Bitcoin-qt, nakoľko nesťahuje celú block chain. Má taktiež podporu pre viacero peňaženiek, mal by poskytovať aktuálny výmený kurz BTC na burzách MTtGox a VirtEx, avšak táto funkcia pri testovaní nefungovala. Príjemným prekvapením bola aj podpora slovenčiny.

multibit-640x412

Ďalšou vychytávkou v Multibite je podpora QR-kódov - platiť môžete napr. tak, že na stránke chytíte obrázok s QR kódom a pretiahnete ho do okna programu, kde sa z neho automaticky prečíta adresa a požadovaná suma k zaplateniu.


multibit - transakcie-640x412

Migrovať medzi klientami sa dá. V podstate potrebujete exportovať Váš privátny kľúč a ten potom naimportovať do nového programu, spolu s približným dátumom, kedy bol vytvorený. Nakoľko každému privátnemu kľúču odpovedá vždy jeden verejný kľúč, vygeneruje sa Vám potom vaša pôvodná adresa. A z blockchain sa zase získa Váš aktuálny zostatok, pričom pre zjednodušenie prehľadávania sa bude reťaz prechádzať len približne od dátumu, ktorý ste uviedli ako vznik kľúča, a nie celá. Presný postup pre MultiBit nájdete napr. TU.

Electrum


Ďalší ľahký klient je napr. Electrum, ktorý si tiež nesťahuje celú blockchain, tú držia spriaznené servery, od ktorých získava potrebné informácie. Sami sa môžte stať jedným zo serverov Electrum a poskytovať blockchain ostatným. Program beží na Windowse, Linuxe aj Mac OSX.

electrum-640x353

Po stiahnutí sa Vám vygeneruje peňaženka prostredníctvom generujúceho reťazca, ktorý si môžete uližiť pre prípad zálohy. Zároveň Vám program vygeneruje QR kód pre jednoduchší import privátneho kľúča. Následne si vyberiete Electrum server, z ktorých chcete získavať informácie z block chain, a program je pripravený k použitiu.

Weboví klienti


Ďalším druhom sú weboví klienti. Obvykle nemusíte nič sťahovať do počítača, o správu vášho konta sa stará zvolená webová služba a tak máte svoje konto k dispozícii kdekoľvek. Na druhej strane, stránka musí poskytovať dostatočne kvalitné zabezpečenie proti zneužitiu v prípade, že by boli servery tejto služby napadnuté. Delia sa na 2 skupiny - u jednej sú všetky vaše údaje, vrátane privátneho kľúča, uložené na strane služby. Druhou skupinou sú tzv hybridné služby - privátny kľúč máte vy, stránke má len jeho hash a na získanie privátneho kľúča potrebuje Vaše heslo. Hybridné vznikli práve po tom, čo bolo niekoľko internetových stránok so správou Bitcoin účtov hacknutých.

strongcoin-640x517
(peňaženka vytvorená na webe Strongcoin)


Niektoré stránky poskytujúce Bitcoin online peňaženku:
-
https://www.strongcoin.com/ - https://blockchain.info/wallet/ - https://coinbase.com/ - https://bips.me/